Praca - czy można pracować legalnie? Tak - jeżeli posiadasz żółtą kartę oraz dostałeś pozwolenie na pobyt - jak najbardziej możesz. Ja jestem tu na prawach studenta, co oznacza, że zameldowanie i pozwolenie na życie tutaj dostałam z tego powodu, że jestem studentką.
Jeżeli chodzi o pracę nielegalną to nie jest zbyt łatwo. Duńczycy są bardzo sprawiedliwymi ludźmi, więc u Duńczyka takiej pracy nie dostaniesz. Taką pracę można dostać jedynie u obcokrajowca. Owszem, jest wiele agencji, które oferują pracę np. na szklarniach, w szkółkach drzew, portach, stoczniach etc. Jednak jest to praca za pośrednictwem, dlatego też część wypłaty zabiera pośrednik.
Skupmy się na pracy legalnej. Żeby dostać pracę potrzebny jest nam numer CPR, żółta karta, zaświadczenie z policji o niekaralności, oraz pozwolenie na pracę (pozwolenie na pobyt, który dostajesz w tym samym dniu, gdy będziesz wyrabiał żółtą kartę). Jak praca w Danii kształtuje się jeżeli chodzi o liczby?
Polecam szukać pracy na stronach takich jak https://job.jobnet.dk/CV/frontpage, http://www.teamvikaren.dk/ oraz na grupach na facebooku, które podałam w poście na temat zakwaterowania. Warto też przejść się po miastowych hotelach i zapytać czy nie potrzebują kogoś do pomocy. Dajcie znać też swoim znajomym, że potrzebujecie pracy, może akurat coś się trafi, coś od kogoś usłyszą i jeżeli sami nie będą potrzebowali pracy - zaoferują wam pomoc.
Skupmy się na pracy legalnej. Żeby dostać pracę potrzebny jest nam numer CPR, żółta karta, zaświadczenie z policji o niekaralności, oraz pozwolenie na pracę (pozwolenie na pobyt, który dostajesz w tym samym dniu, gdy będziesz wyrabiał żółtą kartę). Jak praca w Danii kształtuje się jeżeli chodzi o liczby?
- 135 dkk - minimalna stawka godzinowa;
- 5 058 dkk - kwota wolna od podatku;
- 20 000 - 30 000 dkk - średnia krajowa;
- 37 h - jest to maksymalny czas pracy w ciągu tygodnia, według prawa, między kolejnymi dniami pracy zatrudnionego musi być min. 11 godzin przerwy;
- okres rozliczeniowy zaczyna się każdego 15 dnia miesiąca, a kończy się 14 dnia następnego miesiąca (to znaczy, że pieniądze nie są wypłacane od pierwszego do ostatniego, jak to zazwyczaj wygląda w Polsce);
Podatki
Jeżeli chodzi o podatki, to są one naprawdę wysokie. Najwyższy sięga 62%. Sporo, prawda? Prawda. Jednak istnieje również wiele ulg podatkowych, studenci płacą inny procent. Jeżeli zarobki studenta nie przekraczają kwoty wolnej od podatku, płacą oni tylko 8%, co jest całkiem w porządku. Jednak gdy wypłata przekracza tę kwotę - płacą 8% procent podatku dochodowego oraz dodatkowo 37%, co w sumie daje 45% podatku. Nie jest to mało. Jednak osobiście mogę stwierdzić, że nawet po odliczeniu takiej ilości podatku jestem w stanie opłacić wszelkie rachunki, czynsz, żyć na dobrym poziomie, nie odmawiając sobie przyjemności oraz odłożyć sobie pieniądze na przyszłość. Muszę także wspomnieć, że dostaję stypendium, o którym post pojawi się już niedługo.
Gdzie szukać pracy?
Jeśli jesteś osobą, która ma cierpliwość - śmiało możesz chodzić po mieście z CV i wchodzić do każdego możliwego miejsca świadczącego usługi. Ja tak robiłam, po całym mieście krąży około 50 kopii mojego curriculum vitae. Jednak nikt w ciągu pięciu miesięcy do mnie nie zadzwonił.Polecam szukać pracy na stronach takich jak https://job.jobnet.dk/CV/frontpage, http://www.teamvikaren.dk/ oraz na grupach na facebooku, które podałam w poście na temat zakwaterowania. Warto też przejść się po miastowych hotelach i zapytać czy nie potrzebują kogoś do pomocy. Dajcie znać też swoim znajomym, że potrzebujecie pracy, może akurat coś się trafi, coś od kogoś usłyszą i jeżeli sami nie będą potrzebowali pracy - zaoferują wam pomoc.
Ciekawostki.
Ciekawym faktem jest to, że dzieci od 13 roku życia mogą podejmować się pracy i jest to w 100% zgodne z prawem. Co prawda ich wypłata będzie zdecydowanie niższa, ale jednak w jakiś sposób uczą się obchodzić z pieniądzem, poznają jego wartość. Myślę, że jest to celowy zabieg duńskich władz.
Duńczycy w pełni popierają wysokość podatków. Kilka razy byłam świadkiem wypowiedzi Duńczyka na ten temat. Wszyscy zgodnie mówią, że podatki są wysokie, jednak oni są szczęśliwi, że idąc do pracy nie widzą na ulicach ludzi cierpiących, a służba zdrowia jest całkowicie za darmo dla rezydentów.
Jeśli w ciągu jednego dnia pracy droga z domu do pracy i z powrotem wynosi powyżej 24 km, dostaniemy zwrot kosztów podróży. (25 - 120 km ---> 1,99 dkk za kilometr, > 120 km - 1 dkk za km)
Słyszałam o tym tylko raz, nie praktykuję tego i raczej nie zamierzam, ale piwo jest tutaj traktowane jak sok, (świadczyć o tym może fakt, że mój chłopak na wycieczce szkolnej dostał suchy prowiant w komplecie z puszką piwa 0,33l i było to zaoferowane przez szkołę) więc na dzień pracy pracownika przeznaczona jest jedna porcja piwa 0,33l.
S.
S.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz