piątek, 27 maja 2016

Rejestracja w urzędzie.

   Osoby, które przyjeżdżają do Danii w celach turystycznych nie muszą się rejestrować (do 3 miesięcy). Jednak Ty jak wiadomo wyjeżdżasz w celu studiów, czyli zajmie Ci to więcej niż 3 miesiące. Tutaj znajdziesz więcej praktycznych informacji jeśli chodzi o legalizację pobytu oraz dowiesz się na temat zasad prawnych, jest to raczej potwierdzone info, ze względu na to, że jest udostępnione przez ambasadę.
   Okej. Przyjechałeś do Danii, masz już mieszkanie - czyli możesz zacząć proces zameldowania = legalizacji pobytu. Musicie się dowiedzieć w którym miejscu w waszym mieście znajduje się biuro SKAT (duński urząd), borgerservice lub International Citizen Service. Udajecie się tam z dokumentami:
  • kopia dowodu osobistego/paszportu (strona ze zdjęciem);
  • wasz Admission letter, który dostaliście ze szkoły;
  • wypełnione druki, które możecie uzyskać w tych właśnie instytucjach, z tego co pamiętam były dwa takie dokumenty;
  • umowę, którą podpisaliście z właścicielem mieszkania, musi na niej być napisany adres, pod którym mieszkacie;
   Na wyjście do urzędu zarezerwuj sobie dużo czasu, albo zorientuj się kiedy jest godzina zamknięcia i przyjdź pod sam koniec - oszczędzisz sobie wiele czasu. W moim przypadku były to 4 godziny. Dobrze, że przynajmniej mieli dobrą kawę :) Plus sprawdź czy cały tydzień pracują w danym urzędzie, bo w moim International Citizen Service świadczą usługi w tym zakresie tylko we wtorki i czwartki.

   Co otrzymasz po zameldowaniu?
  1. Pozwolenie na pobyt = pozwolenie na pracę = pozwolenie na wszystko - ten dokument zachowajcie na zawsze, przyda wam się bardzo często, szczególnie podczas składanie papierów u pracodawcy.
  2. Numer CPR - odpowiednik naszego numeru pesel, składa się on z 10 cyfr, pierwsze 6 to data Twoich urodzin, a pozostałe 4 to osobisty numer przypisany do każdej osoby. 
  3. Zostanie Ci przypisany lekarz - od tej pory przysługują Ci darmowe wizyty u swojego lekarza.
  4. Żółta karta - coś w rodzaju identyfikatora, dostarczona zostanie pocztą w ciągu tygodnia. Zarejestrujesz się dzięki nie do lekarza oraz wypożyczysz książkę w miejskiej bibliotece.


  5. NemID - karta kodów, które są podstawą funkcjonowania w Danii - dzięki nim będziesz w stanie zalogować się na konto w banku, zrobić przelew, skontaktować się elektronicznie z urzędem, itd. Myślę, że jest jeszcze wiele możliwości użycia tej karty, których jeszcze nie odkryłam. Zawsze miej ją przy sobie, bo nigdy nie wiadomo kiedy się może przydać. Znajduje się na niej ok. 140 kodów, jeżeli zostaną wyczerpane, SKAT automatycznie wysyła nową sztukę, z nowymi kodami. Szczerze mówiąc ta karta służy do tego, żeby SKAT miał wgląd do wszystkich Twoich ruchów i przelewów w kraju. Karta ta również przyjedzie pocztą, tak samo jak hasło do niej, lecz przyjdą one osobno. Musicie ją zarejestrować na tej stronie. Osobiście nie polecam działania z tą kartą oraz prób rejestracji, dopóki skompletujesz obu elementów. Jeżeli nie uda Ci się zarejestrować za pierwszym razem - trudno, masz jedną próbę do jednej karty. Skontaktuj się z NemID i wytłumacz jaka jest sytuacja, a oni wyślą Ci nową.


  6. Dostęp do swojego Digital Post, czyli swego rodzaju konta pocztowego. Znajduje się on na stronie http://www.e-boks.dk/. Jest to bardzo dobre i praktyczne rozwiązanie, ponieważ wszelkie instytucje państwowe będą się z Tobą kontaktowały w ten sposób. Będziesz dostawał tam między innymi swoje paski płatnicze oraz rozliczenia z podatku.

Bardzo ważna sprawa:

na Twojej skrzynce pocztowej musi znajdować się Twoje imię i nazwisko, ze względu na to, że listonosz nie będzie mógł zostawić listu dla Ciebie, najlepiej umieść karteczkę z imieniem i nazwiskiem zaraz po wprowadzeniu do mieszkania, a unikniesz niepotrzebnych problemów.


S.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz