Z czym kojarzy Ci się stypendium?
Pierwsza myśl - stypendium przyznawane osobom wybitnym, które swoją nauką przewyższają innych uczniów. Druga - stypendium socjalne, które należy się osobom, którym zarobki nie przekraczają ustalonej kwoty lub mają nieciekawą sytuację w rodzinie.
Otóż tutaj jest inaczej. Z tego co wiem nie przewidziano żadnego z wyżej wymienionych rodzajów stypendium. W Danii międzynarodowy student aby otrzymać stypendium musi jedynie pracować minimum 10 godzin w ciągu tygodnia (to wychodzi ok. 43 godzin w ciągu miesiąca). Zacząć jednak trzeba od znalezienia pracy. Jeżeli już masz pracę - możesz śmiało aplikować o stypendium. Lokalnie mówią na nie SU. Gdzie się kierować aby zaaplikować?
TU! Należy tam wypełnić jeden formularz, wydrukować go, znaleźć jeszcze jeden formularz i również go wydrukować
polecam zrobić to w języku angielskim, a nie tak jak ja - duńskim ;) Także przed Tobą dużo papierkowej roboty. Ale myślę, że warto. Wypełniając formularz internetowy zaznaczcie, że chcecie "primary tax" dostawać na SU, ja o tym zapomniałam, ale na szczęście sami mi taki przyznali, mowa tutaj o 8% podatku na stypendium. Wasz "secondary tax", czyli 37% + 8% będzie pobierany tylko z wypłaty. Jeżeli chodzi o składanie papierów, potrzebne Ci będą kopie:
- Umowy o pracę, na której wyraźnie będzie zaznaczona data, stawka godzinowa i ilość godzin jakie będziesz przepracowywać miesięcznie.
- Pozwolenia na pracę.
- Formularze wydrukowane z wyżej podanej strony.
- Payslip - czyli ostatni pasek płatniczy, jaki otrzymałeś na swoją skrzynkę eboks. (Nie martw się jeżeli jeszcze go nie dostałeś - aplikuj mimo to, a pasek doślesz później)
Jeżeli posiadasz te dokumenty możesz udać się do sekretariatu swojej szkoły, lub biura SU i oddać im papiery, podać swój CPR, a oni się wszystkim zajmą za Ciebie jeżeli chodzi o przesłanie dokumentów, późniejsza korespondencja przebiega już tylko między Tobą, a instytucją SU.
Ogólnie cały proces aplikacji w moim przypadku trwał nie dłużej niż miesiąc - złożyłam papiery 20 kwietnia, odpowiedź, że stypendium zostało mi przyznane dostałam na początku maja, 11 maja dostałam wykaz ile pieniędzy będzie wpływało każdego miesiąca, a 12 maja dostałam pierwszą wpłatę. Z racji tego, że zaczęłam pracę w kwietniu i w kwietniu złożyłam papiery - dostałam za dwa miesiące. Także nie dostaniecie stypendium wstecz jeżeli będzie już następny miesiąc. Także polecam aplikować od razu.
Nawet jeżeli Twoja pierwsza wypłata SU miała miejsce w połowie danego miesiąca - kolejne będą już pod koniec miesiąca wraz z wypłatami. Instytucja SU sprawdza dogłębnie czy pracujesz minimum 43 godziny miesięcznie, jeżeli chociaż w ciągu jednego miesiąca zdarzy się tak, że tych godzin braknie - będziesz musiał zwrócić równowartość SU za ten miesiąc. Uważaj również żeby nie zrobić nadwyżki normy (ok. 80 godzin) ponieważ też będą kazali Ci zwrócić.
Z tego co wiem jest jakaś opcja wakacyjna, że w ciągu 6 tygodni można nie pracować, a bez przeszkód i obaw otrzymywać stypendium. Są to jedynie pogłoski, jeszcze nie doznałam tego osobiście, więc nie mogę tego w 100% potwierdzić.
SU będziecie dostawać tak długo, jak będziecie studentami. Jeżeli wiecie, że w jakimś miesiącu, istnieje opcja czasowego zatrzymania stypendium
Jaka jest kwota stypendium? Zazwyczaj jest to 5-6 tysięcy koron miesięcznie (brutto).
S.